Ekprerinca jonë dhjetra vjeçare përfshin shumë ndërhyrje kirurgjikale

Këtu mund të gjeni përgjigjet për pyetjet që hasim më shpesh

Dy fjalë rreth meje dhe profesionit tim

Na kontaktoni me telefon ose plotësoni formularin

Mirësevini!

Misioni im është të ndihmoj pacentët në përpjekjet e tyre për kurimin e semundjeve tumorale me anë të metodave bashkohore, si edhe t’u jap përgjigje për pikepyetjet që mund të kenë.

Kam një eksperiencë të konsoliduar disa-vjeçare në fushën e kirurgjisë së përgjithshme dhe kirurgjisë onkologjike ku kam kryer me qindra operacione në disa nga spitalet më të mira në Turqi në bashkëpunim dhe me disa prej profesorëve më të njohur turq në këtë fushë.

Pyetje të shpeshta

Çfarë është një kirurg onkolog?

Kirurgu onkolog është:

– Në të njejtën kohë kirurg i pergjithshëm

– Pas kesaj kirurgjie ka bërë specializim ekstra 2-vjeçar për operimin e sëmundjeve kanceroze

Çfarë janë markerat tumorialë?

Markerat tumoral janë disa parametra biokimik që maten në lëngjet e ndryshme të trupit ( kryesisht në gjak ) dhe që ndihmojnë mjekun për të dhënë një mendim rreth sëmundjeve tumorale. Disa prej tyre janë PSA, CEA, CA-19-9, CA125, AFP, CA15-3 etj.

Duhet të dimë se:

Markerat tumoral nuk përdoren për diagnostikimin e pacientit që dmth ashtu sikurse rritja e tyre nuk tregon domosdoshmërisht ekzistencën e një kanceri edhe të qënurit e tyre normal nuk vërteton mungesën e një tumori. Këto vlera mund të rriten edhe në disa sëmundje beninje pra që nuk janë kanceroze. Ata shërbejnë si ndihmës në diagnostikim përkrah dyshimit klinik dhe analizave të tjera imazherike dhe patologjike (biopsia).

Dobia e tyre është në monitorimin e një pacienti tashmë të diagnostikuar dhe i trajtuar kirurgjikisht ose me metoda të tjera. Nëse pas trajtimit vlerat e markerave tumoral janë ende të larta kjo tregon se diçka nuk po shkon mirë.

Zakonisht pritet që pas një trajtimi të suksesshëm te tumorit këto vlera të normalizohen ose të ulen ndërkohë që rritja e tyre pas trajtimit kirurgjikal apo me metoda të tjera (pasi për një kohë të gjatë kanë qënë të ulura) e bën mjekun të dyshoj për një përsëritje të tumorit ose për një metastazë (ekzistence e tumorit dikur tjetër veç origjinës).

Këto analiza nuk duhen përdorur pa kriter dhe vleresimi i tyre duhet bërë me kujdes në mënyre që duke mos neglizhuar një sëmundje serioze mos të bëhen shkak për një frikë të panevojshme tek pacienti.

Çfarë është pankreasi?

Pankreasi është një organ i vendosur pas stomakut dhe roli i tij është të prodhojë disa enzima (apo lëngje) ndihmëse në tretjen e ushqimit si dhe prodhimi i disa homoneve mes të cilëve më i njohuri është insulina (hormon që luan rol në ekuilibrimin e sheqerit në gjak).

Pankreasi ndahet në katër pjesë anatomike dhe tumoret e secilës pjesë kanë një përqasje tjetër operative. Për shkak të vendosjes dhe faktit se është i rrethuar nga shumë organe të tjera , shqetësimet e tij neglizhohen pasi një pjesë e mirë e shqetesimeve janë të njëjta edhe me organet rreth e rrotull. Ashtu sikurse edhe organet e tjera edhe pankreasi ka disa lloje tumoresh por më i shpeshti prej tyre është ai që buron prej qelizave prodhuse të lëngut pankreatik dhe quhet në mjekësi adenokarcinom. Një tjetër veçori anatomike e pankreasit është se damarët (arteriet dhe venat ) më kryesore të zorrëve kalojnë pikërisht poshtë tij.

Afërsia e këtij organi me këto damarë dhe prekja ose jo e tyre prej masës tumorale luan rol të rëndësishëm në pëzgjdhjen e trajtimit kirurgjikal (sidomos nëse tumori gjendet në kokën e pankreasit). Ankesat më të shpeshta të kancerit të pankreasit janë zverdhja ( e cila shpesh herë shoqërohet me kruajtje të të gjithë trupit ), humbja ne peshë (pa ndonjë arsye tjetër si dieta etj), dhimbja e barkut ( e cila shpesh herë prek edhe shpinën). Diagnostikimi i tij bëhet nëpermjet aparateve radiologjike si skaneri i barkut, rezonanca magnetike (MRCP), ERCP etj. Endoultrasonografia është një tjetër lloj EKO-je që përdoret kohët e fundit në këtë fushë e cila kryhet nëpërmjet sondës së stomakut dhe ka më shumë ndjeshmëri. Markeri tumoral më kryesor është CA 19-9 analizë kjo që bëhet në gjak dhe rritet tek kanceri i pankreasit dhe i rrugëve biliare.

Kjo analizë u bëhet veç pacientëve që kanë diagnozën dhe nuk përdoret për të verifikuar nëse pacianeti ka kancer apo jo. Trajtimi bazë i kancerit të pankreasit është ai kirurgjikal për të cilin do të flasim me gjëre në artikullin tjetër.

Kirurg Onkolog

Mercedez Benz
Mercedez Benz
9. Shtator, 2022.
Shum FALEMINDERIT doktor Nuriani.ngela shum I kenaqur nga profesionalizmi dhe ndihmesa per vizitat e femijeve te mi.Dhe mbi te gjitha shum human .
Edjon Rusi
Edjon Rusi
9. Shtator, 2022.
Konsideratat me te larta per ty doktor Nuriani , per profesionalizmin dhe humanizmin qe ju karakterizon. Vazhdo keshtu dhe pasi njerezit kane vertet nevoje per ju
didem dicle
didem dicle
20. Gusht, 2022.
Doktorumuz birebir hastamızın herseyiyle yakından ilgilendi. Tedavi aşamasında hasta ailesi olarak bizimle iletişimi de guven vericiydi. Gözü kapalı emanet edebilirsiniz. Herkese acil şifalar diliyorum..
Flora Haka
Flora Haka
11. Gusht, 2022.
Qysh ne takimin e pare me te kuptova dhe njoha jo vetem mjekun pasionant e profesionist ,por edhe njeriun e mire,human e te perkushtuar qe per pacientin eshte shume e rendesishme. Shume faleminderit Dr. Nurian dhe stafit tend qe me bete ta shikoj jeten me optimizem.Besoj ne bashkepunimin tuaj duke ju uruar suksese ne punen tuaj te veshtire por kaq te bukur.Me nderime dhe respekt Flora Haka.
Rema 123
Rema 123
9. Gusht, 2022.
I konsideroj njerez me fat ata qe Zoti u ka mundesuar te njohin Dr. Nurian Ohrin! Nje kirurg shume i specializuar ne fushen e onkologjise! Shume i sigurte dhe i bindur ne ato cfare thot dhe vepron per kurimin e semundjeve! Nje doktor i rralle qe nuk gjendet kollaj me ato cilesi njerezore qe ka! Jo vetem qe te mundeson takimin dhe trajtimin ne spitalet me te mira te Turqise por gjysmen e sherimit ai ta jep edhe me menyren e tij te komunikimit, fjalet e perzgjedhura me kaq delikatese,(ashtu siç nje i semure do) Respekte pafund per ju Dr. Nurian Zoti ju shperblefte per punen tuaj te pa lodhshme dhe ju dhente jeten e gjate 🤲.
Shpetim Delilaj
Shpetim Delilaj
31. Korrik, 2022.
Do doja te falenderoja shume doktorin per nje operacjon shume te veshtire dhe te komplikuar nderhyrja doli me sukses na zgjidhi nje problem te veshtire per jeten zoti e bekofte e falenderoj shume.
•G • N•
•G • N•
9. Qershor, 2022.
Nuk kam asnje reservim per te rekomanduar Dr. Nurian. Në një kohë me shumë të panjohura dhe momente të vështira për familjen tonë, ai ishte vërtet një engjëll i dërguar nga qielli. Kur shfaqen probleme shëndetësore, nuk ka asnjë paralajmërim të mjaftueshëm, as nuk ju jepet një hartë për të lundruar në hapësirën me të cilën shumica prej nesh nuk jemi të njohur. Ju me të vërtetë ndiheni sikur jeni hedhur në fund të thellë dhe ose jeni duke u fundosur ose duke notuar. Dr. Nurian ka qenë drita jonë udhërrëfyese ndërsa lundrojmë në këtë territor të panjohur, duke ofruar këshilla, mbështetje dhe kujdes të vërtetë të përzemërt. Që në telefonatën e parë që patëm, ai ka qenë shumë i ditur jo vetëm për gjendjen në fjalë, por edhe na ka ndihmuar të marrim vendimet më të informuara në rrethanat e dhëna. Me mbështetjen e tij, ne mundëm të vepronim shumë shpejt dhe organizuam vizitat e nevojshme në Ankara në më pak se një javë nga prezantimi. Ndërsa ishim në Turqi, ai na çoi në çdo takim mjekësor, gjë që ndihmoi masivisht në minimizimin e stresit. Ai përktheu çdo vizitë mjekësore dhe ofroi mbështetje gjatë vizitave tek i dashuri ynë përtej zonave të aksesueshme për publikun. Ai madje dhe na bëri rezervime hotelesh dhe na çoi me makine në takimet e nevojshme. Këto mund të duken si gjëra të vogla, por kur je nën stres masiv psikologjik, vendimet më të vogla duken masive. Më duhet të theksoj, se pa të, me shumë gjasa do të përpiqeshim ende të kuptonim se çfarë duhet të bënim, pa menduar të kishim kryer të gjitha vizitat e nevojshme me mjekët më të mirë në një vend të huaj. Duke pasur ndihmën e tij, vendosem mendjen në paqe pasi e dimë se i ofroum te dashurit tone kujdesin më të mirë të mundshëm. Shërbimi i Dr. Nurianit është i paçmuar, pasi ai na ndihmoi të minimizojmë rrezikun veçanërisht kur koha është thelbësore dhe kujdesi i tij lehtësoi masivisht barrën me të cilën përballet familja jonë gjatë kësaj kohe. Nuk di si ta falënderoj mjaftueshëm për gjithë ndihmën e tij. Familja jonë do të jetë përgjithmonë mirënjohëse! ________ I cannot recommend Dr. Nurian enough. In a time of many unknowns and difficult moments for our family he was truly an Angel sent from heaven. When health problems strike there is never enough warning, nor are you handed a map to navigate the space most of us are unfamiliar with. You truly feel like you are thrown on the deep end and it’s either sink or swim. Dr. Nurian has been our guiding light as we navigate this unknown territory, providing much needed advice, support and genuine heartfelt care. From the very first call we had, he has been very knowledgeable not just about the condition in question, but also helping us make the best informed decisions under the given circumstances. With his support, we were able to act very quickly, and arranged for the necessary visits in Ankara in less than a week from introduction. While in Turkey, he took us to every medical appointment, which massively helped minimize stress. He translated every single medical visit, and provided support during the visits to our loved one beyond areas accessible to the general public. He even made hotel reservations for us and drove us to the necessary appointments. These may seem like small things, but when under massive psychological stress the smallest of decisions become overwhelming. I must emphasize, that without him we would most likely still be trying to figure out what we should do, never mind having completed all the necessary visits with the best doctors in a foreign country. Having had his help, put our mind at peace as we know we are providing our loved our the best possible care. His service is invaluable as it helped us minimize risk especially when time is of the essence, and his care massively alleviated the burden our family faces during this time. I don’t know how to thank him enough for all his help. Our family will be forever grateful!
Marinela Lamaj
Marinela Lamaj
30. Maj, 2022.
Çdokush qe përballet me një sëmundje tumorale, sapo e mer kete lajme ndihet i pashpresë , i demotivuar, sikur askund nuk do gjej sherim ... edhe per nenen time fillimi ishte i till . Elhamdulilah Zoti na e bëri risk të njihnin Dr. NURIAN OHRI . Ishte pikërisht ai që na e ndezi dritën e shpresës. Dua tju falënderoj pafund doktor , ishit pikërisht ju qe me profesionalizmin tuaj, optimizmin, dashamirësinë , fal ndihmës suaj te pakushtëzuar jo vetëm si Mjek por edhe si një mik ne nje vend te huaj , e bet kete sprove me te leht për nenen time . Ajo eshte 75 vjece por edhe pse iu nënshtrua një operacioni te vështirë ne stomak , fal profesionalizmit tuaj , Elhamdulilah ajo sot gëzon shëndet të mire. Zoti ju shpërbleft dhe InshaAllah Zoti jua ben risk çdokujt qe ka probleme shëndetësore te njihet me ju.Eshte fat per ne qe kemi mjek si ju .
Manjola Cullaj
Manjola Cullaj
25. Maj, 2022.
Nuk gjej dot fjalet per ta falenderuar doktor Nurianin aq sa ai e meriton.Ne kohet e sotshme eshte shume e veshtire qe te nje mjek te bashkohet profesionalizmi,kultura,humanizmi,modestia ,ndersa Doktor Nurianin e karakterizojne te gjitha keto cilesi.Falenderoj Zotin qe mes nesh kemi nje mjek te tille ku me bindje te plote e them qe çdo kush qe ka nje problem shendetesor te ai do gjej zgjidhjen e duhur.Pas eksperiences te nje semundjeje te veshtire qe kalova me babane tim dhe fal Zotit pastaj me ndihmen e ekipit profesionist te Dr.Nurianin babi im sot gezon nje shendet te mire.Keshilloj kedo qe vuan vet ose ka nje te aferm qe vuan nga Kanceri mos te hallakatet neper spitalet e Shqiperise ku jo vetem qe harxhon leke pa fund ,po dhe nuk gjen zgjidhje per shendetin,te zgjedhi pa hezitim doktor Nurianin.Jam e bindur se kur ta takoni dhe ti besoni shendetin tuaj nuk keni per tu zhgenjyer.Zoti te nderofte Dr.Nuriani dhe te shperblefte per çdo sakrifice qe ben per te shpetuar jete!

Shërbimet mjeksore

Këto janë disa nga ndërhyrjet që bëjmë:

TUMORET E GJIRIT

TUMORET E TIROIDEVE

Tumoret e lëkurës (melanoma etj.)

TUMORI I EZOFAGUSIT

Tumoret gjinekologjike

Mitra, vezoret, vulva, etj.

Tumoret abdominale

Stomaku, pankreasi, mëlçia, zorra e trashë, zorra e hollë, etj.

Tumori i indeve te buta brenda barkut ose në ekstremitete (sarkomat)

Kirurgjia Citoreduktive dhe HİPEC

Tumori që përsëritet ne cipën e barkut si pasojë e kancerave te tjerë, pastrimi dhe trajtimi i tij me kimio te nxehtë.

Heqja e metastazave në mëlçi ose pjesë të tjera të trupit

Kirurgjia e Obezitetit dhe ajo e Përgjithshme

Gurët në tëmth, operacionet antireflu, herniet abdonimale, etj.